فناوری مودم نوری ناسا را قادر به ساخت سریع‌ترین روش انتقال اطلاعات در ماهواره‌ها و ایستگاه‌های فضایی خواهد کرد.

محققان ناسا در حال توسعه یک مودم مبتنی بر نور هستند که سرعت انتقال اطلاعات به وسیله آن، ۱۰۰ برابر سیگنال‌های رادیویی است.

مودم نوری ناسا در راه است
به گزارش ایتنا از ایرنا، مودم داده‌های ناسا با استفاده از فناوری‌های مبتنی بر نور طراحی شده و قادر به انتقال اطلاعات با سرعت بالا، بین فضاپیماها و ایستگاه‌های زمینی است و می‌تواند برای اولین‌بار در سال ۲۰۲۰ میلادی، در ایستگاه فضایی بین‌المللی مورد آزمایش قرار گیرد. این پروژه بخشی از پروژه عظیم ناسا به نام LCRD است.

این سیستم لیزری قادر است تغییراتی اساسی در ارتباط رادیویی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، حاصل کند و ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سریعتر خواهد بود.

این اولین‌بار نیست که ناسا از ارتباط لیزری به جای سیگنال‌های رادیویی استفاده می‌کند. در سال ۲۰۱۳ میلادی، ناسا با استفاده از شیوه‌ای مشابه، رکورد سرعت دریافت و ارسال اطلاعات به مدار ماه را شکست.

مودم مورد استفاده برای این ارتباط لیزری، ILLUMA نام دارد که به اندازه یک تلفن همراه است. محققان ناسا تمامی عملکردهای لازم برای انتقال اطلاعات توسط این مودم را در یک تراشه کوچک طراحی کرده‌اند.

این مودم بسیار کوچکتر از گیرنده‌های فیبرنوری است که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دلیل نام گرفتن این مودم به عنوان مودم نوری، انتقال اطلاعات با استفاده از نور، به جای الکترون، است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

 

 

 

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از دوره های جدید، تخفیفات و پیشنهادات ویژه ما با خبر خواهید شد

آموزشگاه رایان کالج

آموزشگاه رایان کالج با هدف بالا بردن کیفیت آموزشی حوزه ی فناوری اطلاعات در کشور تاسیس شد. در این محیط آموزشی از جدیدترین و به روزترین متدهای تدریس بهره گرفته شده و تمامی تجهیزات مورد استفاده، با کیفیت و به روز می باشند. اساتید این مجموعه که مهمترین اعضای آن می باشند، همگی دارای مدارک تخصصی، سابقه ی آموزشی مناسب و تجربه ی اجرایی بسیار بالایی می باشند. در نهایت امیدواریم که در رسیدن به یکی از اهداف اصلی خود، که همانا بالابردن علم، تجربه و موفقیت دانشجویان خود می باشد، موفق عمل کنیم. 


 

تماس با ما

تهران،خیابان مطهری، خیابان سنایی، نبش کوچه 21، پلاک 2، مجتمع آموزشی رایان کالج

لوکیشن در گوگل مپ:

https://goo.gl/maps/N77QUB2ZURt

 

021-91070722
 
تلگرام: 09901607500