همانطور که می دانید سیستم تلفنی الستیکس دارای یک محیط گرافیکی تحت وب است که تمامی امور تنظیمی از طریق آن انجام می گیرد،

به طور پیشفرض این محیط دارای یک کاربر به نام "admin" است که رمز آن توسط خود کاربر و هنگام نصب تعیین می گردد. این رمز را می توان در محیط وب تغییر داد اما به شرط آنکه رمز قبلی را به خاطر داشته باشید و بتوانید ورود نمایید، سپس می توانید رمز جدید را تغییر دهید. اما بسیاری مواقع رمز فراموش یا گم می شود، و یا حتی ممکن است سیستم تلفنی الستیکسی را به شما بسپارند که رمز ورود محیط وب آن را ندارید، اینجا لازم می شود از راه دیگری برای تغییر این رمز استفاده کنید.

در ابتدا با محل قرار گیری این کاربران و رمز عبور آنها آشنا می شویم، الستیکس تنظیمات محیط گرافیکی خود را در دیتابیس SQlite قرار می دهد، در واقع SQLite یک دیتابیس تک فایلی، بسیار سریع و سبک است، الستیکس اطلاعاتی نظیر: اطلاعات کاربران، اطلاعات منوها، فکس، تنظیمات محیط وب و بسیاری از تنظیمات کوچک دیگر را در این فایل های قرار می دهد.

محل قرار گیری فایل های SQLite محیط وب الستیکس مسیر var/www/db/ می باشد، این فایل ها با پسوند db. در این مسیر قابل مشاهده و دسترس هستند، فایل مخصوص نگهداری اطلاعات کاربران محیط وب "acl.db" است، حال باید چگونگی دسترسی و اعمال تغییرات در این فایل را بررسی کنیم.

برای اعمال تغییرات در این فایل 2 راه را بیان می کنیم:

راه اول: استفاده از یک addon در فایر فاکس برای اعمال تغییرات در فایل acl.db

- فایل acl.db را بواسطه برنامه winscp به روی محیط دسکتاپ خود کپی نمایید.

- addon ویرایش فایل های SQLite را بر روی فایر فاکس خود نصب نمایید، برای این کار در فایر فاکس منوی tools--> Add-ons رفته و در بخش جستجو کلمه "SQLite Manager" را جستجو کرده و نصب نمایید، بعد از restart برنامه فایر فاکس این addon  در منوی tools قابل دسترس است.

- بواسطه addon نصب شده فایل acl.db را باز کنید.

- جدول acl_user  را انتخاب نمایید.

- همانطور که مشاهده می نمایید، کاربر admin در لیست ما وجود دارد، کافی است مقدار password را به آنچه که میخواهید تغییر دهید، البته یک نکته وجود دارد، رمز عبور به صورت hash شده با MD5 ذخیره شده است، در اینجا من زمر عبور 123456 را به صورت کد شده قرار می دهم، در این صورت شما اگر مقدار رمز را با مقدار ریز قرار دهید، رمز شما به 123456 تغییر می یابد.

** رمز عبور "123456" به صورت کد شده با MD5 عبارت زیر است:

 e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e

- حال کافی است فایل را save کرده و به جای خود یعنی مسیر var/www/db/ برگردانید، سپس از محیط وب با admin و رمز 123456 ورود نمایید.

راه دوم: تغییر رمز جاری بواسطه دستور از محیط کنسول لینوکس CLI

- برای این منظور می بایست کنسول لینوکس را برای اجرای دستور داشته باشید، در واقع می توانید کنار سرور باشید و یا از راه دور با putty این کار را انجام دهید. دستور که ما برای اعمال تغییرات در فایل acl.db استفاده می کنیم sqlite3 است که برای کار با دیتابیس SQLite کاربرد دارد.

-  دستور زیر را بر روی کنسول خود اجرا نمایید. مهم نیست در کدام مسیر این کار را انجام می دهید زیرا در این دستور آدرس فایل دیتابیس از root‌ لینوکس داده شده است.

sqlite3 /var/www/db/acl.db "UPDATE acl_user SET md5_password='e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e' WHERE name='admin'"

حال رمز عبور کاربر admin‌ به ۱۲۳۴۵۶ تغییر ‍پیدا کرده است.

منبع:VOIPIRAN

 

 

 

 

 

 

 

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از دوره های جدید، تخفیفات و پیشنهادات ویژه ما با خبر خواهید شد

آموزشگاه رایان کالج

آموزشگاه رایان کالج با هدف بالا بردن کیفیت آموزشی حوزه ی فناوری اطلاعات در کشور تاسیس شد. در این محیط آموزشی از جدیدترین و به روزترین متدهای تدریس بهره گرفته شده و تمامی تجهیزات مورد استفاده، با کیفیت و به روز می باشند. اساتید این مجموعه که مهمترین اعضای آن می باشند، همگی دارای مدارک تخصصی، سابقه ی آموزشی مناسب و تجربه ی اجرایی بسیار بالایی می باشند. در نهایت امیدواریم که در رسیدن به یکی از اهداف اصلی خود، که همانا بالابردن علم، تجربه و موفقیت دانشجویان خود می باشد، موفق عمل کنیم. 


 

تماس با ما

تهران،خیابان مطهری، خیابان سنایی، نبش کوچه 21، پلاک 2، مجتمع آموزشی رایان کالج

لوکیشن در گوگل مپ:

https://goo.gl/maps/N77QUB2ZURt

 

91070722 (30خط)
88814480 و 88322796
تلگرام: 09901239800
 
مدیریت: 09399140691