بد‌افزاری که سیستم عامل مک را منفجر کرد !

در زبان انگلیس مثلی هست که می‌گوید، شهرت زیاد می‌تواند برای صاحبش خفت و خواری نیز به بار آورد. اگر هم برای اثبات این موضوع به دلیل و مدرک نیاز دارید، لازم نیست که راه دور بروید. فقط کافی است به مشکل اخیر انتشار بدافزار (malware) در سیستم عامل مک او اس ایکس اپل (Mac OS X.) نگاهی بیاندازید.

در سال 2015 ، 5 برابر سال‌های 2010 الی 2014 سیستم بدافزار در سیستم عامل (OS) دسکتاپ اپل مشاهده شده است و این در حالی است که امسال هنوز به پایان سال نرسیده و کماکان باید منتظر حملات احتمالی بد‌افزارها به اپل باشیم.

پس به این ترتیب، حالا این حرف که «سیستم مک هیچ ویروسی نمی‌گیرد» دیگر هیچ ارزش و اعتباری ندارد و تحقیقات نشان می‌دهد که بدافزارهای اپل مرتب در حال افزایش هستند و این موضوع می تواند برای کاربران آن هشدار دهنده بوده و حتی شاید اثرات مخربی را بر بازار آن بگذارد که بنظر می رسد مهندسین طراح آن باید برای جلوگیری از این موضوع هرچه سریعتر دست به کار شده و امنیت آن را بالا ببرند تا بتوانند کماکان مشتریان خود را حفظ نموده و یا افزایش دهند.

در سال‌های اخیر تعداد فروش رایانه‌های اپل در بازار مصرف و علاقه کاربران به محصولات این شرکت مقدار چشمگیری افزایش داشته است، به‌طوری که فقط در آمریکای شمالی اپل 20% از سهم بازار فروش رایانه‌ها را به خود اختصاص داده است.

مشتری بیشتر برای دستگاه‌ها و سیستم عامل مک، به معنای این است که هکرها و تبهکاران سایبری بیشتری خود را برای سوء استفاده کردن از این بازار داغ آماده می‌کنند. این همان عاملی است که باعث شده تا سبستم عامل‌های ویندوز و اندروید نیز مرتبا مورد حمله هکرها واقع شوند. یعنی بعبارتی وجود ویروس و بدافزارهای بیشتر برای ویندوز و اندروید، به معنای ضعف امنیتی آنها نسبت به سایر سیستم عاملها نیست و دلیل عمده آن داشتن کاربران بیشتر و محبوبیت بیشتر نزد کاربران است که این موضوع از دید هکرها پنهان نمانده و طبیعتا ایشان برای سیستم عاملها و منابعی وقت و هزینه بیشتر می گذارند که کاربران بیشتری داشته باشند. در تحقیقاتی که مؤسسه تحقیقاتی Bit9+Carbon برای مدت 10 هفته انجام داده، بیش از 1400 نوع مشخص از بدافزارهای خاص OS X مک در سیستم های کاربران این شرکت مشاهده شده است. این طرح بیش از آن که تحقیقاتی باشد، جنبه مطالعاتی دارد و داده‌ها از منابع داخلی، ماکز داده منبع باز، تجربیات کاربران و البته خود کسانی که بدافزارها را نشر می‌دهند، جمع آوری شده‌اند.

البته اعلام این نتایج برای کاربران مک می‌تواند تا حد زیادی نا امید کننده باشد. فقط بین سال‌های 2010 تا 2014 ، 180 نژاد مختلف از بدافزارها اختصاصا سیستم‌های مجهز به سیستم عامل مک او اس ایکس را مورد حمله قرار داده‌اند. امسال بیش از 948 مورد بدافزار در سیستم های مک مشاهده شده است که تا آخر امسال احتمالا می‌تواند به 1000 مورد برسد.

در این رابطه شرکت مطالعه کننده، توصیه‌هایی را برای هر دوی کاربران خانگی و تجاری رایانه‌های اپل ارائه داده است. شرکت Bit9+Carbon توصیه می‌کند که کاربران حتما استفاده از راه حل‌های نرم‌افزاری امنیتی را جدی بگیرند.

آنها همچنین تاکید می‌کنند که کاربران باید حتما یک برنامه نرم افزاری آنتی ویروس آزمایش شده و قدرتمند را که به آخرین نسخه آن بروز رسانی شده روی سیستم مک خود نصب کرده و اطمینان حاصل کنند که در هنگام استفاده از رایانه، آنتی ویروس اجرا شده و در حال کار باشد.

سالها است که در راهنماهای تامز گاید (Tom’s Guide) این توصیه‌ها تکرار و بر روی موضوع نصب آنتی ویروس مناسب بر روی رایانه های مک تاکید شده است. اما کو گوش شنوا؟! متاسفانه بیشتر کاربران مک بر اساس یک اعتقاد نادرست قدیمی امنیت غیرقابل نفوذ اپل که می‌گفت "سیستم مک در مقابل حمله ویروس‌ها رویین تن است" ، از این موضوع مهم غفلت ورزیده و به این بهانه از خرید و نصب آنتی ویروس‌های گران مک او اس ایکس بر روی رایانه مک که به خودی خود سیستم گران قیمتی بوده و هست، سرباز زده‌اند.

مؤسسه Bit9 که نرم افزارهای امنیتی و بدافزار یاب محقق شرکت Synack ، با نام‌های فری داینامیک های جک اسکنر و ناک ناک اسکنر را که بر نامه نویسشان آقای پاتریک واردل است را برای کشف آلودگی رایانه‌های مک به بدافزارها، مورد استفاده قرار داده است و می‌گوید که یک برنامه آنتی ویروس خوب به‌طور حتم می‌تواند سیستم را از شر بدافزارها خلاص کند.

امروزه خوشبختانه آنتی ویروس‌ها برای همه سیستم عامل‌ها فراوان و در دسترس هستند. همانطور که کاربران ویندوز به نصب و استفاده از آنتی ویروس‌ها عادت دارند، حالا که مشخص شده رایانه‌های مک هم از ویروس‌ها در امان نیستند، کاربران سیستم عامل اپل نیز باید به همان ترتیب خود را به این کار عادت دهند.

منبع: جام جم کلیک


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از دوره های جدید، تخفیفات و پیشنهادات ویژه ما با خبر خواهید شد

آموزشگاه رایان کالج

آموزشگاه رایان کالج با هدف بالا بردن کیفیت آموزشی حوزه ی فناوری اطلاعات در کشور تاسیس شد. در این محیط آموزشی از جدیدترین و به روزترین متدهای تدریس بهره گرفته شده و تمامی تجهیزات مورد استفاده، با کیفیت و به روز می باشند. اساتید این مجموعه که مهمترین اعضای آن می باشند، همگی دارای مدارک تخصصی، سابقه ی آموزشی مناسب و تجربه ی اجرایی بسیار بالایی می باشند. در نهایت امیدواریم که در رسیدن به یکی از اهداف اصلی خود، که همانا بالابردن علم، تجربه و موفقیت دانشجویان خود می باشد، موفق عمل کنیم. 


 

تماس با ما

تهران،خیابان مطهری، خیابان سنایی، نبش کوچه 21، پلاک 2، مجتمع آموزشی رایان کالج

لوکیشن در گوگل مپ:

https://goo.gl/maps/N77QUB2ZURt

 

91070722 (30خط)
88814480 و 88322796
تلگرام: 09901239800
 
مدیریت: 09399140691